СВЕТОВНОТО ЗЛАТО ...
Китай иска да натрупа злато във Венецуела
© Фото: Flickr.com/theMaykazine/cc-by-nc-sa 3.0
|
Китай подготвя пробив на световния пазар на злато. Той е получил достъп до едно от най-големите находища „Лас Крестинас” във Венецуела. Споразумение с правителството на страната подписа China International Trust and Investment Corp.
Подробности по сделката се не съобщават. Официалният представител на Министерството на външните работи на Китай Хун Лей на брифинга не разкри даже банката, инвестираща в този проект. За това, колко ще струва за Китай този „златен” проект, косвено дава представа фактът, че по-рано канадската компания Crystallex International Corp се канеше да усвои това находище. През 2008 година правителството на Венецуела прекрати нейната лицензия. В момента канадците се опитват чрез международния арбитражен съд да получат компенсация от 3,8 милиарда долара.
Китай е готов да финансира всеки проект, който търси злато, тъй като иска да стане втората държава в света по количество на златото в своите резерви. Стремежът му е разбираем, смята експертът от института по Далечния изток Яков Бергер:
- Финансовата криза в света изостри проблема с резервните валути, преди всичко, с долара. Доларовите активи, разбира се, са под заплаха, включително и китайските. Затова Китай търси възможности за укрепване на валутните си резерви за сметка на превръщането на хартиените банкноти в злато.
В момента Китай е на 6-то място в света по количество на злато в резерва си. За да заеме второто място след САЩ, страната трябва да закупи 6 хиляди тона злато. Това няма да бъде така лесно, тъй като това надвишава повече от два пъти годишния добив на злато в света.
Афганистан може да помогне на Китай да запълни златните си хранилища. Той неотдавна допускна китайска компания до своите находища. Съобщава се и, че Китай е купил на 2 тона злато от Северна Корея.
Очевидно е, че покупките на злато от страна на Китай ще нанесат нов удар по долара, а пазарът на злато, съдейки по всичко, ще бъде преразпределен, - смята ръководителят на Центъра за политически изследвания Андрей Виноградов:
- Китай е заинтресуван от това да контролира златото. Това ще повлияе на надежността на долара, на възприемането на долара като основна резервна валута. Самият факт, че Китай купува златните ресурси на различни страни е отражение на общата тенденция - доларът вече не може да бъде определен като надежна световна валута.
САЩ засега остават първата икономика в света и засега са на първо място по количество на златните запаси. Но дълго ли стигне този запас на фона на растящата експанзия на Китай.
Германия ще получи от САЩ, Англия и Франция 150 тона злато
Фото: EPA
|
Централната банка на Германия – Бундесбанк, решила да си върне 150 тона злато, което било предадено от ФРГ за съхраняване в чуждестранни банки в разгара на „студената война”.
През този период ФРГ изпращала жълт метал за съхраняване в други водещи западни държави, опасявайки се от възможна атака от страна на СССР. Златото се разпределяло по следния начин: в САЩ се съхранявали 66% от запасите на ФРГ, в Англия – 21%, във Франция 8%.
Днес Германия е на второ място в света по размери на златния държавен резерв.
10 страни с гигантски запаси злато
Цените на златото поддържат своите купувачи от страна на централните банки.
Според World Gold Council (WGC), през второто тримесечие, централните банки купиха 157,5 тона злато, което в едногодишна или тримесечна база на изчисления представлява увеличение от 137,9% и 63% съответно.
Всъщност, налице е тенденция на научната мисъл, която съветва членовете на еврозоната да използват златото като допълнително обезпечение за емисия на дълг, за да се запази доходността на облигациите.
Въз основа на данните, докладвани от WGC миналата седмица, ние намалихме страните с най-големите официални стопанства злато в един списък. В допълнение, ние включваме в него процент от общата стойност на златото в своите национални резерви.
Забележка: STSBZ означава съгласието на централните банки за злато. Първото споразумение (STSBZ-1) действа от 27 септември 1999 г. до 26 септември 2004г., второто (STSBZ-2) - от 27 септември 2004 г. до 26 септември 2009 г., и третото споразумение (STSBZ-3) ще бъде валидно за срок от пет години, започващи от септември 2009 година.
10. Индия
Официални златни резерви:
557,7 тона
Дялът на златото от международните резерви:
10,0%
Известно е, че Резервната банка на Индия купи злато от МВФ и счита, че е надеждна инвестиция, но рядко коментари за плановете си в това отношение.
9. Холандия
Официални златни резерви:
612,5 тона
Дялът на златото от международните резерви:
59,8%
Още през 1999 г., при условията на централните банки за златото (STSBZ-1) Холандия обяви намерението си да продаде в рамките на пет години 300 тона злато, но успяват да продадът само до 235 тона.
Освен това беше заявено, че според (STSBZ-2) страната ще продаде общо 165 тона (в които влизат 65 тона, останалите от (STSBZ-1), а също така обяви, че в рамките на (STSBZ -3) продажби няма да има.
8. Япония
Официални златни резерви:
765,2 тона
Дялът на златото от международните резерви:
3.2%
През 1950 г. златните резерви на Япония са били по-малко от 6 тона, а през 1959 г. от страна на централната банка се отбелязва първото значително увеличение на обемите им в сравнение с миналата година - 169 тона.
През 2011 г. централната банка на Япония продават злато, за да включат в икономиката 20 трилиона йени с цел да успокои инвеститорите след цунамито и бедствието в атомната електроцентрала.
7. Русия
Официални златни резерви:
936,7 тона
Делът на златото от международните резерви:
9,6%
Русия увеличава запасите от злато през 2006 г., с цел да диверсифицира своите златни резерви и да помогне рублата да стане международна резервна валута. Централната банка в характерния за нея начин придобива злато от вътрешния пазар и увеличава обема на покупките през септември.
6. Швейцария
Официални златни резерви:
1040,1 тона
Дялът на златото от международните резерви:
11,5%
Според World Gold Council през 1997 г. са били обявени предложения за продажба на златните резерви на страната, тъй като вече не са ги разглеждали като "необходими за целите на паричната политика".
1300 тона се считали като излишък, и страната започнала да ги продава през май 2000 г.. Съгласно условията на STSBZ-1 и STSBZ-2 са били продадени 1170 както и 130 тона съответно злато. В планиране да продаде злато в рамките на STSBZ -3 Швейцария все още не е обявена.
5. Китай
Официални златни резерви:
1054,1 тона
Дялът на златото от международните резерви:
1,7%
Златото е все още в много скромна част от обменните валутни резерви на Китай ($ 3.2 трилиона), в сравнение с световните показатели 10 на сто.
Натрупването на златните резерви в Китай ще бъде от решаващо значение, като се имат предвид нейните ходове за интернационализиране на валутата си и желанието да и се даде статут на резервна.
4. Франция
Официални златни резерви:
2435,4 тона
Дялът на златото от международните резерви:
71,6%
Франция продаде 572 тона злато в съответствие с STSBZ-2. В края на 2004 г., в рамките на споразумението, Франция е прехвърлила около 17 тона на Банката за международни разплащания в придобиването на нейни акции. Франция не е обявила намеренията си да продаде злато в периода действащ според STSBZ-3.
3. Италия
Официални златни резерви:
2451,8 тона
Дялът на златото от международните резерви:
72,0%
Италия не продават злато в рамките на STSBZ-1 или STSBZ-2, и не обявява продажба по STSBZ-3. Въпреки това, през 2011 г. италианските банки са разчитали за закупуване на злато от централната банка на Италия, в навечерието на стрес-тестовете да укрепят балансите си.
2. Германия
Официални златни резерви:
3395,5 тона
Дялът на златото от международните резерви:
72,4%
Германия осъществила продажбата на злато по условията STSBZ-1и STSBZ-2 с цел отсичане на възпоменателни монети. През първата година на STSBZ-3 (2008-2009 г.) Bundesbank продава около 6 тона, а на 7 септември 2011 г. - 4.7 тона злато.
Германия отказва да предаде своите златни резерви в подкрепа на Европейския механизъм за финансовата му стабилност.
1. САЩ
Официални златни резерви:
8133,5 тона
Дялът на златото от международните резерви:
75,4%
В абсолютно изражение, златните резерви на САЩ са максимални през 1952 г., когато общия им обем е 20663 тона. За първи път тези показатели паднаха под 10000 тона през 1968 г.
Няма коментари:
Публикуване на коментар