четвъртък, 1 ноември 2012 г.

Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка. - ТОВА Е БРИКС !

Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка. - ТОВА Е БРИКС !




Страните от BRICS  подписаха споразумението за прекратяване на търговията помежду им в щатски долари, преминавайки към собствената си валута. Те дори работят върху създаването на собствена банка, за да търгуват едни с други, да обменят валута и кредитни линии. BRICS съставляват половината от населението на планетата.

Ню Делхи: Като част от инициативите за насърчаване на търговията в националните валути, страните от BRICS днес подписаха две споразумения за предоставяне на кредитни линии за бизнеса. Също така, страните решиха да проучат възможността за предоставяне на кредитни линии чрез бизнес-съобществата. Споразуменията бяха подписани от официални представители на пет страни - Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка.

Споразуменията, подписани днес от, банките на страните от БРИКС ще дадат тласък на търговията чрез предлагане на заеми в местна валута ", каза след срещата в изявлението си пред журналисти Манмохан Сингх.

 Що се отнася до инициативата за създаване на банка за развитие на страните от БРИКС чрез многостранни кредитни организации, Сингх каза, че предложението ще бъде проучено от министрите на финансите на страните-членки на блока.

"Беше обявено предложение за създаване на Банка за развитие на страните от БРИКС, което ние изпратихме на нашите министри, така че те да проучат, и дадат оценката си на следващата среща на върха", каза Сингх.

Инициатива за създаване на банка за развитие на БРИКС по линия на Световната банка ще даде възможност на страните-членки да обединят ресурсите си за развитие на инфраструктурата. В допълнение, банката може да се използва за кредитиране по време на тежки глобални икономически условия.

Търговията в рамките на блока е около $ 230 млрд., а към 2015 г. има потенциал да се удвои до $ 500 млрд. ...

Участващите страни са най-големият блок на развиващите се страни. Отказът от американския долар ще има значително отрицателно въздействие върху САЩ, особено като се има предвид, че Фед печата пари нон-стоп.

Като се има предвид, че Саудитска Арабия и Китай миналата седмица подписаха споразумение за изграждане на мега рафинерия на стойност $ 8,5 милиарда, кой знае колко време доларът ще остане "петродолар."

Сега Индия трябва да плати на Иран петрола в злато.

Новинарските източници твърдят, че Индия се е съгласила да плати на Иран за вноса на суров петрол със злато, което я прави първата държава, която се отказва от долара в закупуването на ирански петрол.

Индия, която е силно зависима от вноса, за да отговори на нейните нужди от суров петрол, е вторият по големина клиент на Иран, след Китай, а годишната консумация на иранския петрол е за $ 12 млрд., което представлява около 12% от общото потребление


Иран е един от водещите производители на природен газ в света, както и на нефт. Той е вторият по големина производител на петрол в ОПЕК след Саудитска Арабия, а през 2010 е третият по големина износител на петрол след Саудитска Арабия и Русия.

Беше съобщено, че Иран спира продажбата на нефт в долари от 20 март, 2012 г..

Също така не забравяйте, че дори и в Австралия (лоялен съюзник на САЩ), на 23 март 2012 г. влезе в споразумение с Китай за търговия с китайския юан, вместо щатски долари в размер на $ 30 млрд. през следващите три години.

 На 23 март  централните банки на Китай и Австралия подписаха споразумение за валутни суапове, което ще направи възможен обмена между двете страни до 200 млрд. юана ($ 30 млрд.) през следващите три години.

Споразумението, съгласно Народната банка на Китай, помага за засилване на финансовото сътрудничество между двете страни, засилване на двустранната търговия и инвестиции и насърчаване на регионалната финансова стабилност.

"Това споразумение отразява нарастващите възможности за уреждане на търговията между двете страни в китайски юан и позволява и да направи юана деноминираща инвестиционна валута," се казва в прессъобщението на Резервната банка на Австралия.

Ако американците мислят, че се ползват с имунитет срещу хиперинфлация, поради факта, че доларът е резервна световна валута, то е защото те не обръщат внимание на фактите. Фактът е, че се отказват от долара по целия свят и преминават към местни валути .







БРИКС

 — Абревиатурата БРИКС е акроним от имената на Бразилия, Русия, Индия, Китай и Република Южна Африка (Brazil, Russia, India, China, South Africa). Понятието БРИК е въведено през ноември 2001 г.от Джим О'Нийл, анализатор от инвестиционната компания Голдман Сакс /една от най-старите инвестиционни банки в света. Основана е през 1869 г., а седалището ѝ̀ се намира в Долен Манхатън в Ню Йорк, САЩ/.






През 2005 г. световната икономическа компания Голдман Сакс оповести резултатите си от отчета за развитието на страните от групата БРИКС. Той потвърждава, че в страните от БРИКС числото на хората с годишен доход над 3000$ ще се удвои в течение на три години, а в рамките на десетилетието техният брой ще достигне 800 милиона човека. Както и че най-напред Китай, а след него и Индия, ще започнат да доминират с основните си стоки над световната икономика. Пътят, по който могат да бъдат засегнати световните пазари, е като се предлагат много по-евтини промишлени стоки. Световната икономика вече осезателно чувства присъствието на Индия и Китай в обслужващия и производствен сектор в световен мащаб.
Вторият отчет за развитието на страните от БРИКС от 2007 г. показва нарастващото влияние на Индия в световната икономика и тенденцията на увеличение на средната класа в страната. Според направените прогнози, Индия се очертава като страна с потенциал с най-висок ръст за следващите 30 — 50 години. Основна причина за това е огромният брой население в работоспособна възраст.
Голдман Сакс предсказват, че „от 2007 до 2020 г., брутният вътрешен продукт на човек от населението в Индия, изразен в долари, ще се увеличи четири пъти“ и към 2043 г. индийската икономика вече ще изпревари тази на САЩ. Голдман Сакс предвиждаше към 2050 г. общият ръст на икономиката на БРИКС да надхвърли по размер ръста на икономиката на най-богатите страни в света, известни като Г-7 (Групата на седемте), но новите анализи показват, че това ще стане към 2032 г. По руски оценки, приносът на БРИКС в общия световен икономически растеж вече надхвърля 50%. Групата представлява най-големият потребителски пазар с около 2,8 млрд. души население. В четирите страни понастоящем се произвежда над 15% от световния БВП. Основни за икономическото превъзходство ще бъдат високите информационни, комуникационни и производствени технологии. Определени са области за взаимодействие със стратегическо значение: ядрена и неядрена енергетика, нанотехнологии, усвояване на Космоса




 ЛИДЕРИТЕ НА БРИК .

Страните от БРИКС са разположени на 26% от територията на Земята, население — 42% от това на планетата / към 2008 г. — 7 милиарда/ и 14, 6% от световния брутен вътрешен продукт.
Бразилия, Русия, Индия и Китай произвеждат 40% пшеница / над 260 млн. т./, 50% свинско месо / повече от 50 млн. т./, повече от 30% птиче месо /над 30 млн. т./, 30% говеждо /около 20 млн. т./ от световното количество от тези продукти. В страните от БРИКС са съсредоточени 32% / 0,5 млрд. ха/ от обработваемата земя в света.


Срещи на върха на страните от БРИКС
Политическите взаимоотношения между страните от БРИКС водят началото си от месец септември 2006 г., когато по време на 61 сесия на ООН в Ню-Йорк, се състои среща на министрите на външните работи на четирите страни. Първата кратка среща на главите на държавите от БРИКС се провежда на 9 юли 2008 г. В Тояко Онсен /Хокайдо, Япония/ след срещата на Г-8. В нея вземат участие Президента на Русия Дмитрий Медведев, Председателят на КНР Ху Цзинтао, Министър председателят на Индия Манмохан Сингх и Президентът на Бразилия Луис Инасиу Лула да Силва и се догорарят за провеждането на официална среща на върха на главите на държавите от БРИКС през 2009 г. След това два пъти са провеждани срещи на министрите на финансите на страните /в бразилския град Сао Паоло на 7 ноември 2008 г. и в Лондон на 13 март 2009 г./, а на 29 май 2009 г. президента на Русия Д. Медмедев се среща в Кремъл с представители на страните от групата БРИКС, отговарящи за въпросите на безопасността
Главите на страните от групата БРИКС се събират на своята първа среща на върха на 16 юни 2009 г. в Екатеринбург, Русия. Срещата се провежда в къщата на Севастянов, която днес е паметник на културата и в която също се провеждат срещите на върха на ШОС. Страните се представляват от Дмитрий Медведев /Русия/, Луис Инасиу Лула да Силва /Бразилия/, Манмохан Сингх /Индия/ и Ху Цзинтао /Китай/.

Домът на Севастянов

Втората среща на върха на ръководителите на страните от БРИКС се провежда на 15-16 април в столицата на Бразилия град Бразилия.
Като резултат от работата са подписани редица междудържавни договори във връзка с преодоляване на последствията от кризата и създаване на нов финансов ред, по-силно влияние в международни организации като Световната банка и МВФ.
„Общата ни декларация отразява единния ни подход към проблемите. Обсъдихме как да противодействаме и на други световни предизвикателства като тероризма, организираната престъпност и наркотрафика“, казва руският президент Медведев.
„На страните от БРИКС се пада фундаменталната роля по изграждането на нов, по-справедлив и сигурен международен ред, Договорихме се да задълбочаваме партньорството и вярваме, че е много важно да продължим работата си“, заявява на пресконференция домакинът на срещата, бразилския президент Луис Инасиу Лула да Силва.



Мост Хусселино Кубиличек, Бразилия


Разширение на групата БРИКС
На 12 ноември 2010 г. на срещата на върха на Г-20 в Сеул ЮАР изразява желание да се присъедини към БРИКС. На 24 декември 2010 г. ЮАР получава официална покана да бъде пълноправен член на БРИКС . На 14 Април 2011 г. във китайския курорт Саня На остров Хайнан се провежда среща на БРИКС , на която Южна Африка е приета за пълноправен член - групата вече се нарича БРИКС .



ИЗТОЧНИК : "Уикипедия"



01.11.2012 g.
ПРОДЪЛЖЕНИЕ...


20 интересни факти за икономическия растеж на BRICS





-
БРИКС, това е асоциация на водещите развиващи се икономики. През 2012 г., групата е съставена от Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка.

Общата мощност на икономиките на страните от групата БРИК (Бразилия, Русия, Индия и Китай) има важно значение за световната икономика.



- Докато
развитите страни по света в това време се борят с високи бюджетни дефицити и растяща безработица, страните от БРИК са били в по-добра ситуация, вдигайки своя народ от бедността и се явяват двигател на световната икономика.



- БРИКС
съставляват 40 процента от населението на света, 25% от територията и около 20% от световния БВП.

Те контролират около 43% от световните валутни резерви, а дялът им продължава да расте.



- По данни през
2012 г., петте страни от БРИК са почти 3 милиарда души.




- Както
и по данни през 2012 год.петте БРИК страни споделят номиналния БВП от   $ 13,7 трлн.



-
От друга страна, страните от БРИК към 2032 г. може да бъде по-голям, както и страните от G7, примерно около 7 години по-рано, колкото първоначално е считано за възможно, това е записано в доклада на Goldman Sachs.



- Според
Foreign Policy, за пет години, до 2007 г., инвеститорите в страните от групата на БРИК получават годишна възвръщаемост от 52%, в ​​сравнение с едва 16% за инвестиции в страната G7.



-
Страните от БРИК се доближават към общия обем на седемте основни развити страни към 2030 г., а до средата на века ще го удвои превземайки страните от G7.



- Потребителите от страните в
БРИК  също започват да се конкурират с американските потребители по отношение на общата покупателна сила, твърди Foreign Policy.




-
Според Foreign Policy, само в Китай сега се продават повече коли, мобилни телефони, телевизори, хладилници и алкохол, отколкото в Съединените щати.



- По време на
кризата от 2008 г., страните от БРИКС са помогнали на САЩ, Европа и Япония, които са претърпяли крах поради преразход на средства и финансова безотговорност. С помоща си страните от БРИКС измъкват световната икономика, от своя първоначален спад.



-
Според  доклад на Grant Thornton International Business Report 2012, по начина, в който лидерите на проблема в еврозоната наскоро помолили тези икономики за финансиране, за да се справят с кризата в държавния дълг, се явява от самосебе си  като една определяща стъпка на преход в икономическата власт на Западния Изток.



-
БРИКС, по предварителни прогнози, очаква през периода 2011-2016 г. да бъде 37 на сто от глобалния растеж, 22% от които ще бъде в Китай. Това ще увеличи дялът на страните от групата БРИКС в световната продукция с 19 до 23%.



-
В същото време, дялът на глобалните външни продукти, произведени от традиционните двигатели на G7, през същия период ще намалее с 48 до 44%.




- По данни на
МВФ за 2011 г., Русия и Бразилия са далеч напред по отношение на доходите на глава от населението, значително повече от Китай и Индия - почти с
$
13 000 в сравнение с $ 5 414 в Китай и $ 1 389 в Индия.



-
Според много прогнози, включително на Goldman Sachs, Китай до ​​2030 г. по БВП  ще изпревари САЩ. Сред страните от БРИКС Китай се разраства най-бързо.



- Същото
в Grant Thornton International Business Report 2012 се казва, че в условията на ръст на приходите, бизнеса в Индия през 2012 г., е най-обещаващ; там се очаква дохода да нарасне до 82%, следвани от Бразилия със 78 %, Китай със 74% и Русия с 43%.




- Според Световната организация за интелектуална собственост, 58 на сто от заявките за патенти през 2011 г. се падат на САЩ, Япония и Германия.

Обемът на поръчките от Китай през 2011 г.  се повиши до 33%, дялът на заявките от Русия са в размер на 21%, Бразилия - 17% и Индия 11%.


- По отношение
на рентабилността, Китай води с очаквана доходност през 2012 г. -61%, само малко пред Бразилия с 60%, Индия с 57% и Русия с 43%.

В същото време, перспективите за износ от Индия (36%) и Китай (28%) са много по-високи, отколкото в Бразилия (16%) и Русия (6%).
 

- Инфлацията остава основен проблем за икономиките на страните от БРИКС. Централната банка на Индия през последните 19 месеца 13 пъти повиши лихвените проценти, за да се справят с двуцифрен ръст на потребителските цени.

В Бразилия, въпреки неотдавнашното разхлабване, инфлацията остана на 6,6%, доста над целта от 4,5%. В Китай инфлацията през юни достигна 6.4%, но след това спадна до 4.2 %, въпреки че се очаква разхлабване на паричната политика и може да допринесе за нов ръст на инфлация

Няма коментари:

Публикуване на коментар